Stinjan – perła Istrii

ŠtinjanŠtinjan od kilku lat stanowi punkt obowiązkowy dla wielu turystów. Wynika to nie tylko z malowniczego położenia, ale również ciekawego sąsiedztwa. Istria stanowi zakątek Chorwacji nieco rzadziej odwiedzany, jednak w pełni zasługujący na miano ciekawego. Štinjan to potwierdzenie tej tezy.

Położenie i dojazd

Miasteczko położone jest w bardzo niedalekiej odległości od Puli na Istrii, dzięki czemu łatwo do niego trafić, kierując się wyłącznie drogowskazami. Štinjan położone jest na adriatyckim wybrzeżu, w malowniczej zatoce o nazwie Pula. Dojazd do miasta możliwy jest samochodem autostradą z Zagrzebia, autokarem liniowym, ale również osoby korzystające z połączeń lotniczych nie powinny mieć problemu, łącząc podróż oczywiście z dojazdem drogą lądową.

Historia i zabytki

stinjanHistoria miasteczka Stinjan sięga czasów starożytnych – zamieszkujący je Rzymianie nazywali je Astiniaum. Warto jednak wiedzieć, że liczne wykopaliska jednoznacznie wskazują, że osadnictwo miało tu miejsce znacznie wcześniej, niż pojawienie się Rzymian. W okolicy można podziwiać pozostałości po Imperium Rzymskim, jak również odwiedzić jedno z licznych muzeów etnograficznych, które w swoich zbiorach posiadają przedmioty codziennego użytku, ceramikę oraz broń pochodzącą z tamtego okresu.

Co warto zobaczyć w Štinjan? Przede wszystkim zabytkowy kościół św. Małgorzaty oraz nieopodal położoną dzwonnicę. Nieopodal miasta znajduje się również zabytkowa twierdza Cristo, jednak do najciekawszych pozostałości po dawnych mieszkańcach należą ruiny łaźni oraz oryginalne szczątki mozaiki podłogowej, również z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
W centrum miasta znajduje się również pomnik ofiar faszyzmu z czasów reżimu komunistycznego.

Podczas zwiedzania miasta nie sposób nie przespacerować się zabytkową ulicą Saliz i nie rozkoszować się widokiem niewielkich, przytulonych do siebie domów.

Warto także zobaczyć dziewiętnastowieczną austriacką twierdzę Punta Christo, która zachowała się niemalże nietknięta do dnia dzisiejszego.

Atrakcje i aktywność sportowa

StinjanGłówną atrakcją miejscowości Stinjan jest oczywiście bliskość morza. Osoby aktywne z pewnością ucieszą się z możliwości żeglowania, penetrowania morskiego dna oraz pływania na rowerkach wodnych. Podczas korzystania z uroków morza warto jednak pamiętać o butach, zabezpieczających przed nadepnięciem na jeżowce i inne skorupiaki.

Przebywający tu turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji – poza dostępem do morza władze miasta organizują wiele festiwali oraz zabaw w okresie letnim. Najbardziej cenioną są Dni Truflli – jest to impreza kulinarna, podczas której w mieście mają miejsce koncerty na żywo, a główną atrakcją jest możliwość skosztowania lokalnej kuchni. W okresie letnim w mieście odbywają się również liczne koncerty na żywo.

Regionalna kuchnia to przede wszystkim wyborne mięso, wina, sery oraz oliwa z oliwek – każdy z tych przysmaków dostępny jest w miejscowych karczmach oraz restauracjach. Warto również spróbować owoców morza podawanych najczęściej w sosie pietruszkowym czy pomidorowym, z dodatkiem makaronu. Turyści chętne odwiedzają również pobliskie winnice słynące z dobrych win. Wizyta w winnicy wiąże się oczywiście z degustacją.

Plaże

ŠtinjanGłówna plaża oddalona jest o około 700 metrów od centrum miasta i otoczona jest urokliwym laskiem sosnowym. Dzięki temu chroniona jest przed porywistym wiatrem. W pobliżu plaży turyści znajdą przede wszystkim liczne punkty gastronomiczne oraz kioski z pamiątkami oraz napojami orzeźwiającymi. Na plażach dostępne są sanitariaty oraz prysznice. Na plażach znaleźć można również wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki nurkowania czy windsurfingu.

Proponowane Wycieczki

Podczas pobytu w Štinjan warto wybrać się do największego w okolicy miasta- Puli. Znaleźć tam można przede wszystkim liczne ruiny pochodzące jeszcze z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Muzea etnograficzne to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Kolejnym miastem wartym odwiedzenia jest Rijeka – tutaj koniecznym jest odwiedzenie zabytkowego nabrzeża oraz starego miasta. Bliskość granicy słoweńskiej skłania również do odwiedzenia nadmorskiej miejscowości Koper oraz włoskiego Treistu. Do każdego z tych miast dostać się można zarówno samochodem jak i autokarem liniowym.

apartamenty Štinjan wczasy
Tanie apartamenty Štinjan
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *