Sreser słoneczna rybacka osada

SreserNiewielka osada rybacka Sreser położona na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji to wymarzone miejsce na letni wypoczynek dla wszystkich, poszukujących ciszy i spokoju. Odludna wioska charakteryzuje się nienaruszoną przez cywilizację przyrodą, która bujnie otacza stojące tam budynki. Kryształowo czysta woda Adriatyku oraz południowy, gorący, śródziemnomorski klimat gwarantują dodatkowo niezapomniane wrażenia z pobytu w Dalmacji. Krajobraz uatrakcyjniają trzy niewielkie wysepki na błękitnym horyzoncie – Goljak, Srednjak i Gospin Školj, sąsiadujące z sreserskim wybrzeżem. Wioska pozbawiona jest całkowicie komercyjnych obiektów rozrywkowych, za to przyciąga regionalną kuchnią oraz uroczymi winnicami. W mieście Sreser ludność zajmuje się rybołówstwem oraz uprawą winorośli i produkcją win. Turyści mają do dyspozycji lokale gastronomiczne oraz bary i sklepy spożywcze. Dla zmotoryzowanych wczasowiczów przygotowano tam nowoczesne pole kempingowe. Baza noclegowa opiera się głównie o apartamenty i kwatery prywatne, gdzie panuje niezwykła gościnność. Pobyt w mieście Sreser z pewnością zachwyci wszystkich, pragnących wypoczywać w zgodzie z naturą i spokojnym rytmem życia tamtejszej ludności.

położenie i dojazd

Miasteczko Sreser położona jest na półwyspie Pelješac, w południowej Dalmacji, ok. 80 km na północ od Dubrownika. Samolotem dolecimy do lotniska w Dubrowniku lub Mostarze, a potem komunikacją miejską dotrzemy do miejscowości Sreser. Dojazd samochodem możliwy jest na dwa sposoby. Krótsza droga wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę, jednak jakość nawierzchni w tym rejonie pozostawia wiele do życzenia. Nieco dłuższa droga wiedzie przez Zagrzeb, nową autostradą A1, która zaprowadzi nas do Ploce. Stamtąd drogą 8, kierując się na południe, dotrzemy do zjazdu na Ston (drogi 414) i jednocześnie półwysep Pelješac . Z Ploce można przeprawić się bezpośrednio promem do Trpanj i stamtąd lokalną drogą dotrzemy do wioski Sreser.

historia i zabytkiSreser

Sreser było początkowo osiedlem domów rybackich, gdzie życie toczyło się spokojnym, wolnym, naturalnym rytmem. Klimat oraz warunki glebowe półwyspu dały tamtejszej ludności dodatkowe zajęcie w postaci uprawy winorośli i produkcji lokalnych win, które dzięki marynarzom przybijającym do półwyspu, zostały docenione przez Europejczyków. W ostatnich latach wioska oraz okoliczne miasteczka rozwinęły się w branży turystycznej, nie zatracając jednak dotychczasowych walorów lokalnego środowiska naturalnego.

atrakcje i aktywność sportowa

Sreser PelješacMieszkańcy miasteczka Sreser z wielkim upodobaniem starają się uatrakcyjniać pobyt swoim gościom, dlatego często organizują im wycieczki łodzią wokół samego półwyspu Pelješac, oraz na sąsiednie wysepki Goljak, Srednjak i Gospin Školj, które ukazują nienaruszoną śródziemnomorską przyrodę. W pobliskich miasteczkach możemy natomiast skorzystać z różnego rodzaju form aktywności sportowej. W miejscowości Orebic znajduje się polskie centrum nurkowe i windsurfingowe, organizujące pasjonujące podwodne wyprawy, pozwalające podziwiać faunę i florę Adriatyku. Przy większych ośrodkach wypoczynkowych i hotelach o wysokim standardzie znajdziemy różnego rodzaju formy rekreacji, takie jak : wellness, SPA oraz sporty wodne i plażowe.

plaże

Sreser cieszy turystów niezwykle czystymi i uroczymi zakątkami dalmatyńskiego wybrzeża. Przy samych apartamentach znajduje się funkcjonalne betonowe nabrzeże, przystosowane do kąpieli morskich i słonecznych. Szerokie piaszczysto żwirowe plaże ciągną się natomiast wzdłuż całego wybrzeża półwyspu Pelješac. Dodatkową atrakcją tych plaż jest otoczenie śródziemnomorskiej roślinności i ciepła, kryształowo czysta woda w lokalnych zatoczkach.

proponowane wycieczki

Sreser kwateryWypoczywając na półwyspie Pelješac warto obejrzeć go w całej okazałości. Proponujemy
wybrać się do pobliskich miejscowości: Orebic, Ston, Mali Ston, Trpanj, Loviste, które zachwycają pięknym krajobrazem skalistych urwisk, bogatą egzotyczną roślinnością w romantycznych zatoczkach. W bliskiej odległości znajdują się również niezwykle piękne, chorwackie parki krajobrazowe Malostonski zaljev, czy Uvala prapratno. Zmotoryzowanym turystom polecamy odległą o 80 km perłę Adriatyku, czyli Dubrownik wraz z najpiękniejszą w Chorwacji średniowieczną starówką, gotyckimi klasztorami i zabytkowymi kościołami. Niedaleko miasteczka Sreser leży znane w całej Europie miejsce kultu religijnego, słynące z cudów i objawień Maryjnych – Medjugorie. Jest to niewielka wioska, w której znajduje się kościół św. Jakuba,
Wzgórze Objawień (Podbrdo), oraz Góra Krzyża. Pielgrzymi podążają szlakiem różańca do krzyży, ustawionych w miejscach objawień z roku 1981 oraz drogą krzyżową do Góry Krzyża.

apartamenty Sreser wczasy
Tanie apartamenty Sreser
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *