Okrug Gornji blisko Trogir – słońce Adriatyku

Okrug GornjiOkrug Gornji jest właściwie dzielnicą Trogiru, z miastem połączoną mostem. Na stałe mieszka tu około 5 tys. Mieszkańców, ale w sezonie liczba ta znacząco rośnie. Łagodny klimat, z temperaturą około 18-28 stopni w sezonie i duża liczba słonecznych dni sprawiają, że chętnie przyjeżdżają tu turyści spragnieni słońca i ciepłej wody. Położenie miasta jest równie atrakcyjne, bo umożliwia jednodniowe wypady w ciekawe miejsca. W miasteczku znajduje się wszystko co potrzebne do wypoczynku, ale też do codziennego, bezproblemowego funkcjonowania, a więc są tu restauracje, bary, sklepy spożywcze, bankomat, kantor, apteka i przychodnia lekarska.

Położenie i dojazd

Miasto leży na dalmackiej wyspie Ciovo, w jej zachodniej części, tuż obok Trogiru. Obecnie uważa się Okrug Gornji za dzielnicę Trogiru. Do Okrug Gornji łatwo jest dostać się przylatując do Chorwacji samolotem. Lotnisko znajduje się w Splicie, jest do niego 8 km, a do przeprawy promowej w Splicie 25 km. Na wyspę dostać się można mostem albo promem. Z lotniska Resnik do Trogiru przyjechać można autobusem linii 37, a do Okrug Gornji taksówką. Autobus jedzie około godziny, własnym, bądź wypożyczonym autem tę trasę pokonać można w pół godziny. Podróżując autem, najwygodniej wybrać autostradę Zagrzeb – Split i zjechać na zjeździe Prgomet (około 30 km od Sibenika). Autostrada jest płatna a podróż z Zagrzebia trwa około 3 godzin. Alternatywna trasa jest bezpłatna, ale jadąc magistralą adriatycką Rijeka – Trogir trzeba się liczyć z podrożą trwającą około 4,5 godziny.

Historia i zabytki

Okrug GornjiOkolice, gdzie obecnie znajduje się Okrug Gornji zamieszkiwane były już przez plemiona Ilirów, a następnie przez Greków i Rzymian. Jak większość Dalmacji Okrug ma historię burzliwą i ciekawą. Plemiona słowiańskie zamieszkały tu w VII w. Miasto przechodziło z rąk do rąk, panowali tu Wenecjanie, Węgrzy i Austriacy. Do dziś przetrwało tu wiele pamiątek dawnych czasów. Okrug Gornji blisko Trogiru należał do zamożnych miast, dzięki produkcji win i bardzo cennej soli. Budowano tu okazałe kościoły i inne budynki użytku publicznego wiele mówiące o statusie mieszkańców. Choć miasto jest niewielkie, są tutaj aż trzy kościoły. Zabytkowa jest kościółek św. Tudora. Jest to prawdopodobnie kaplica grobowa zbudowana w XIV albo XV w. na część żołnierza i męczennika za wiarę z Euhaite w Turcji. Kolejny obiekt sakralny to kościół św. Karola Boromeusza z 1735 r. W środku znajdują się liczne rzeźby i ciekawa romańska chrzcielnica. Warto również obejrzeć inne zabytki rozsiane po wyspie Ciovie: kościół Najświętszej Marii Panny, kościół św. Jakuba oraz klasztory św. Krzyża i św. Antoniego. W zatoce Racetinovac są zaś ruiny pałacu i kościoła wybudowanych w XVII w. przez Nicholasa Andreisa.

Atrakcje i aktywność sportowa

Okrug Gornji TrogirSport w tej okolicy stanowi istotne źródło dochodów mieszkańców. W Okrug Dolnji jest szkoła nurkowania, wypożyczalnia skuterów wodnych, oraz możliwość wykonania skoku ze spadochronem. Turyści mogą wybrać też inną formę spędzania czasu, np. grę w siatkówkę, koszykówkę, tenis. Sporty wodne z pewnością dostarczą wielu atrakcji, w tym rejonie panują dobre warunki zwłaszcza do windsurfingu. Przy plaży usytuowane są bary, stragany, dyskoteki na świeżym powietrzu. W mieście nie brakuje różnorodnych lokali gastronomicznych, tawern i restauracji, np.„Leonardo”, serwujących lokalne specjały, ale zapewniających gościom także program kulturalno-rozrywkowy. Jest tu także Pizzeria Roko. Występy śpiewaków, kapel i tancerzy są tu w lokalach na porządku dziennym. Latem regularnie organizowane są festyny rybackie. Osoby lubiące muzykę współczesną i taniec odwiedzić mogą klub Aquarius, latem występują tu DJ-e znani w całej Europie.

Plaże w Okrug Gornji

Okrug GornjiWzdłuż plaży znajdują się sklepy i stoiska handlowe, w których kupi można świeże owoce, napoje, przekąski i zabawki. Łączna długość plaż to około 3 km, są one żwirowe, a największa, najpopularniejsza plaża liczy 2 km i nazywana jest „Copacabaną”. Można tu uprawiać liczne sporty wodne parasailing, windsurfing, pływać rowerami wodnymi. Przy plaży działają bary i restauracje, wzdłuż plaży biegnie deptak. Osoby ceniące ciszę i spokój znajdą je w zatoczkach, gdzie jest wiele małych, ustronnych plaż, idealnych również dla rodzin z dziećmi.

Proponowane wycieczki

Położenie blisko Splitu i Trogiru powoduje, że Okrug Gornji to doskonałe miejsce, by zwiedzić te dwa miasta. Trogir leży zaledwie 2 km od Okrugu Gornji, nie sposób pominąć tego miasta organizując wycieczki po okolicy. Wyjątkowa, mająca około 2800 lat starówka Trogiru znajduje się na światowej iście dziedzictwa UNESCO, kwitnie tu też życie nocne. Do Splitu jest nieco dalej, ale to także bardzo ciekawe miasto, z wieloma zabytkami. By je zwiedzić z pewnością kilka godzin nie wystarczy, to wyprawa co najmniej na cały dzień. Spragnieni niezapomnianych wrażeń powinni spróbować wycieczki do najwyżej położonej miejscowości na wyspie, jest to wieś Žedno, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę, morze i inne wyspy. Miejscowe biura i indywidualni przewoźnicy proponują turystom wycieczki, np. do Medjugorje albo do słynnych wodospadów Krka Zaledwie 49 km stąd znajduje się Szybenik, a 10 km od niego Park Przyrody Vransko jezero, z największym chorwackim jeziorem . Właściciele łodzi proponują także wycieczki połączone z piknikiem na wyspy Fumija, Kraljevac, Solta, Hvar i Brac.

apartamenty Okrug Gornjiwczasy
Tanie apartamenty Okrug Gornji
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *