Novi Vinodolski Chorwacja w pigółce

Novi VinodolskiNovi Vinodolski leży nad Adriatykiem, pomiędzy Rijeką a Zadarem. Miejscowość szczególnie atrakcyjna jest dla rodzin z małymi dziećmi, bo w zatoce Lišanj czeka na nie piękna, otoczona sosnami piaszczysta plaża. Novi Vinodolski, niegdyś senne miasteczko, a obecnie popularny kurort, z którego szybko można dojechać do większych miast. Do Rijeki jest stąd tylko 45 km. Region gdzie leży Novi Vinodolski nazywa się Kvarner, a miasto leży przy głównej drodze, biegnącej wzdłuż wybrzeża. W pobliżu są zbocza górskie i żyzne doliny, a znajdujące się okolicy jaskinie ludzie zamieszkiwali już w czasach prehistorycznych.

Położenie i dojazd

Z Polski można jechać przez Czechy (Praga lub Brno), Austrię (Wiedeń lub Linz), Słowenię (Maribor albo Ljubljana) a w Chorwacji kierować się na Zagrzeb, następnie Crikvenicę aż do Novi Vinodolski. Alternatywna trasa prowadzi przez Słowację, Węgry i w Chorwacji – Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Crikvenica, Novi Vinodolski. Miasto leży na wybrzeżu, przy głównej drodze biegnącej przez region Kvarner, 9 km od Crikvenicy, tuż przy kanale Podvelebitskim.

Historia i zabytki

Novi Vinodolski KwarnerHistoria Novi Vinodolski obfituje w tragiczne zdarzenia, takie jak pożary pustoszące miasto, czy zarazy. Osada powstała wokół zamku, który jeszcze w średniowieczu wybudowany został przez Frankopanów. W średniowieczu było stolicą księstwa Vinodolu, to tutaj w 1288 r. wydano statuty, będące pierwszym spisanym prawem obowiązującym na Bałkanach. W ciągu wieków zmieniali się właściciele miasta, panowali tu Turcy i Habsburgowie. Stąd pochodzili znani w Chorwacji artyści i politycy. Nad miastem góruje wieża kościoła św. Jakuba i Józefa. Ma ona 36 metrów, a sam kościół po przebudowie w XVIII w. zyskał barokowy styl. W centrum starówki są zabytkowa księgarnia, biblioteka, oraz galeria i muzeum. A przy ulicy Sv. Trojice w kościele Świętej Trójcy zobaczyć można kolekcję obiektów sztuki sakralnej. W miasteczku, oprócz zamku Frankopan z XIII w., są też inne, dużo starsze zabytki. Wśród nich interesująca jest twierdza Lopsica, ponieważ co do jej pochodzenia istnieją dwie sprzeczne teorie. Jedna mówi, że Lopar należał do rzymian, którzy mieli to swoje fortyfikacje, a druga, że była to osada Frankopan. Niezależnie, która wersja jest prawdziwa, zabytek warto zobaczyć. Pozostałe budowle o wielowiekowej już historii to kościół Najświętszej Maryi Panny oraz ruiny klasztoru Paulinów, XV-wieczny kościół Świętej Trójcy, pozostałości kościoła Matki Bożej, a także ruiny katedry „Ledenica” św. Filipa i Jakova. Ciekawostką jest San Marino, to niewielka wysepka, gdzie pobudowano niegdyś kościół św. Marina. Na skałach wyspy odnaleziono napisy datowane na III i IV wiek, w których pojawia się imię cesarzowej Heleny.

Atrakcje i aktywność sportowa

Novi VinodolskiNovi Vinodolski chętnie odwiedzane jest ze względu na łagodny klimat, czyste morze i bujną, zieloną roślinność. Miasto było znanym kurortem już u schyłku XIX wieku. Zainteresowanie wzbudzały zwłaszcza dobrze zachowane ruiny starożytnych budowli, aby je podziwiać także z lotu ptaka, zbudowano w okolicy wieże i punkty widokowe. W samym mieście jest ich trzy, a w bezpośrednim sąsiedztwie jeszcze trzy kolejne. Te znajdujące się w Novi Vinodolski noszą nazwy „Gradina”, „Sviba”, „Kuk”. Jeśli jednak nie jesteś entuzjastą zwiedzania zabytkowych budowli i podziwiania architektury, spróbuj innego rodzaju aktywności. W mieście bez problemu uprawiać można rożnego rodzaju sporty, począwszy od piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, aż po kręgle i tenis. Okolice są też wyśmienitym terenem do spacerów i jazdy rowerem. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą natomiast spróbować skoków spadochronowych. Jak przystało na miasto położone na wybrzeżu, Nove Vinodolski oferuje też możliwość wypoczynku nad wodą, nurkowania, surfingu, żeglarstwa i wędkowania. Latem tętni też życie kulturalne i towarzyskie. Festyny i uroczystości z okazji świąt trwają tu nieprzerwanie przez cały sezon. Najbardziej znana jest ‘Rybacka noc”, degustacji trunków i potraw przygotowanych przez mieszkańców i restauratorów nie ma końca do białego rana. W mieście działają liczne lokalne gastronomiczne takie jak restauracje i tawerny specjalizujące się w lokalnych przysmakach. Najbardziej znane z nich to„Maestral”, „Kore”, „Lucija” i „Mate”, „Zlatna Ruza”, „Oleandar”.

Plaże w Novi Vinodolski

Novi VinodolskiW miejscowości jest kilka dużych plaż żwirkowo-kamienistych i wiele niewielkich zatoczek. Plaża miejska jest dosyć stroma, ale pozostałe mają dno łagodniej opadające do wody, a woda jest szczególnie czysta, wręcz krystaliczna. W miejscowości turystom oferuje się wiele atrakcji związanych z uprawianiem sportów wodnych. Można wybrać się na plażę piaszczystą do pobliskiej Crikvenicy, ale jest to plaża miejska, płatna.

Polecane wycieczki

Godna zobaczenia jest na pewno Rijeka, położona tylko 45 km od miasta. Interesujące są też Pula oraz oczywiście jeziora Plitwickie, będące parkiem narodowym. Inne atrakcje położone w pobliżu miasta to miejscowość Lednice, leżąca 8 km w kierunku północnym od Novi Vinodolski z pozostałościami wieży obserwacyjnej, z której widok rozciągał się na całą dolinę. W położonej kilka minut jazdy od miasta Crikvenicy odbywają się parady maszkar i zloty fanów starych motocykli. W tym mieście jest też akwarium morskie, mieści się przy ulicy Vinodolskiej.

apartamenty Novi Vinodolski wczasy
Tanie apartamenty Novi Vinodolski

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *