Trpanj – enklawa południa

TrpanjTrpanj to niewielkie miasteczko, słynące nie tylko z doskonałej kuchni, ale również z uprzejmości jego mieszkańców. Pobyt tutaj to prawdziwa przyjemność: turyści korzystają nie tylko z pięknych plaż, ale również bogatego zaplecza gastronomicznego. Ze względu na kameralny charakter miasta z pewnością odnajdą się tutaj osoby ceniące ciszę oraz spokój. Miasteczko oferuje również szeroka bazę hotelową oraz liczne, sezonowe atrakcje.

Położenie i dojazd

To turystyczne miasteczko Trpanj znajduje się przy kanale Naretvanskim, w północno-zachodniej części półwyspu Peljesac. To jedna z najstarszych miejscowości w tym regionie. Aby dostać się do miasta wystarczy kierować się autostradami krajowymi na południe, mijając Makarską. Drogi są dobrze oznakowane, przez co nie będzie trudności z dotarciem.
Osoby podróżujące autokarami również powinny wybrać trasę właśnie do Makarskiej, a na miejscu szukać kolejnego, lokalnego połączenia z miasteczkiem. Turyści podróżujący drogą lotniczą powinni wybierać połączenia z Zadarem i dalej: linie autobusowe.

Historia i zabytki

Trpanj PelješacJak donoszą źródła Trpanj jest zamieszkany już od czasów prehistorycznych – świadczą o tym wykopaliska oraz eksponaty muzealne: głównie przedmioty codziennego użytku oraz kawałki broni. Liczne eksponaty to piękna ceramika, zachowana w idealnym stanie. Muzea etnograficzne znaleźć można nie tylko w miasteczku Trpanj, ale również pobliskich miasteczkach.
Samo miasteczko powstało jednak dopiero w czasach nowożytnych a w ostatnich latach rozwija się coraz bardziej.

Co warto zobaczyć w miasteczku Trpanj? Na pewno Gradinę, wybudowaną jeszcze w czasach starożytnych. Kolejnymi zabytkami są XVII-wieczny kościół Piotra i Pawła, kościół św. Antoniego, również z XVII wieku. Wzgórza nad miasteczkiem to miejsce, gdzie znaleźć można średniowiecze twierdze.

Atrakcje i aktywność sportowa

TrpanjTuryści podczas pobytu w mieście Trpanj mogą korzystać z kręgielni, kortów tenisowych, ale również uprawiać sporty wodne. Wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują maski do nurkowania, płetwy, sprzęt windsurfingowy oraz kitesurfingowy. Czysta woda pozwala na penetrowanie morskiego dna oraz zapoznanie się z jego florą i fauną.
W miasteczku funkcjonuje również wiele wypożyczalni rowerów – to świetna okazja do zwiedzenia miasta oraz okolicznych miejscowości. Ze względu na ścieżki rowerowe turyści chętnie korzystają również z łyżworolek.

Z myślą o turystach organizowane są liczne festiwale oraz regionalne wydarzenia, skupiające się przede wszystkim na regionalnej kuchni. Słynne rybackie noce pozwalają na skosztowanie wielu potraw z ryb wyławianych w tutejszych wodach. Dodatkowo turyści mogą również posłuchać muzyki na żywo w licznych tawernach czy karczmach.

Plaże

TrpanjNadmorskie plaże miasteczka Trpanj zachęcają nie tylko swoją czystością ale również delikatnym zejściem do morza. Plaże takie jak Pozora, Luka czy Duba są chętnie odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców miasteczka. Co ciekawe, ale i charakterystyczne dla tego regionu, plaże sąsiadują z pięknymi laskami sosnowymi. Podczas pobytu na plażach można skorzystać z szerokiej oferty licznych restauracji czy stoisk z lodami i napojami orzeźwiającymi.

Proponowane Wycieczki

Miasteczko Trpanj to doskonała lokalizacja do urządzania sobie jednodniowych wycieczek. Przede wszystkim warto wybrać się stateczkami wycieczkowymi na wyspy Hvar, Brac, czy Korculę. Każda z tych wysp daje możliwość nie tylko zapoznania się z regionalną kuchnią, ale również zapoznania się z lokalną gospodarką, opartą głównie na rybołówstwie, wyrobach regionalnych oraz uprawie wspaniałej, pachnącej lawendy. Warto skorzystać z rejsów wycieczkowych. Podczas całodniowych rejsów dla uczestników wycieczek przewidziane są gorące posiłki. Z miasteczka niedaleko jest również do dużych miast, takich jak chociażby Makarska. W mieście tym nie zabraknie atrakcji! Makarska to centrum rozrywki – znaleźć tam można restauracje, dyskoteki oraz kluby z muzyką na żywo. Osoby chętne do zwiedzenia pobliskiej Bośni i Hercegowiny mają stąd również niedaleko do granicy – miasteczko Metkovic oddalone jest o ok. 29 kilometrów. Dalej kierować można się do pięknego, zabytkowego Mostaru.

apartamenty Trpanj wczasy
Tanie apartamenty Trpanj
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *