Blace – riwiera Klek

Blace

Blace to niewielka miejscowość, licząca 200 mieszkańców, która w okresie letnim zamienia się w prawdziwy turystyczny resort. Należy jednak zaznaczyć, że w miasteczko to nie posiada wielkich hoteli, a większość zakwaterowania dostępne jest w prywatnych apartamentach i niewielkich rodzinnych pensjonatach, które jednak oferują turystą w zasadzie wszystko czego można od miejscowości wypoczynkowej oczekiwać.

Położenie i dojazd

Leżące w południowej Dalmacji Blace to urokliwe miejsce, położone pośród cyprysowych lasów na południowym krańcu szerokiego ujścia rzeki Naretwy do Adriatyku. Miasteczko otacza urokliwą niewielką zatoczkę z kilkoma małymi wyspami oraz z niewielkimi i romantycznymi, kamienistymi plażami. Jadąc z północy, z miejscowości Ploce, należy jechać słynną magistralą dalmatyńską czyli drogą numer 8 aż do miejscowości Opuzen, gdzie za zjazdem do centrum należy skręcić w prawo i jechać prosto aż do wybrzeża, a następnie ponownie skręcić tym razem w lewo i po przejechaniu mostu nad Małą Naretwą dojechać do celu.

Blace Klek

Historia i zabytki

Sama miejscowość nie posiada, zwłaszcza w porwaniu z pobliskimi terenami dość rozległej historii, jednak jak i na całym wybrzeżu nie brak tu starych domów pamiętających czasy minionych wieków. Ponieważ od lat Blace zamieszkiwali nieliczni rybacy, dlatego też miasteczko ma bardzo charakterystyczną architekturę z domami niemalże wchodzącymi wprost do wody. Dość interesujący jest pochodzący z 1908 roku niewielki kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.

Blace

Atrakcje i aktywność sportowa

Blace choć niewielkie, oferują turystom szereg możliwości. Miłośnicy wędkowania mogą udać się nad rzekę Naretwę i tam mogą spróbować swoich sił. Pamiętać jednak należy o wykupieniu specjalnej licencji. Blace to także idealne miejsce dla osób lubiących bezpośredni kontakt z żywą naturą, zwłaszcza z licznie występującymi tu ptakami brodzącymi. Miejscowość posiada liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, w większości niewielkich łódek adresowanych przede wszystkim dla wędkarzy. W Blace zakochają się także miłośnicy nurkowania, zwłaszcza tego amatorskiego, choć nie brak tu miejsc gdzie akwalung jest niezbędny. W dodatku coraz popularniejszy, w tym regionie, staje się kitesurfing. Z pewnością do atrakcji turystycznych można zaliczyć słynną w okolicy Rybacką Noc, czyli lokalne morskie dożynki.
Kulinarną atrakcją miasteczka oraz okolic jest rybny gulasz naretvanski brudet, który łączy w sobie zarówno mięso ryb morskich jak i rzecznych, co jest dość atrakcyjne zwłaszcza dla wyrafinowanego podniebienia.

Blace Plaże

Plaże

Plaże w Blace są bardzo typowe dla dalmatyńskiego wybrzeża, czyli oparte na żwirze i kamieniach, jednak niecały kilometr od miejscowości pomiędzy Narwetą, a Małą Narwetą występuje nieliczna w Chorwacji, piaszczysta plaża. Nie jest ona jednak zbyt atrakcyjna dla turystów, właśnie z powodu tych dwóch rzek, których wody mieszkają się z morzem właśnie w tym miejscu. Jest to także miejsce dość wietrzne, dlatego to w tym miejscu warto skorzystać z uroku kitesurfingu.

Plaże Blace

Proponowane wycieczki

Ponieważ Blace jest niewielka miejscowością, dlatego także większość dalszych wycieczek odbywa się z pobliskiego Ploca. Warto wybrać się na pobliską wyspę Korculę, na której urodził się Marco Polo. Będąc w południowej Chorwacji nie można odmówić sobie przyjemności, jaką daje odwiedzenie Dubrownika. Tym bardziej, jeśli będziemy mieszkać w Blace, gdyż Dubrownik leży około 1,5 godziny drogi od naszego kurortu. Wybierając się do Dubrownika, koniecznie po drodze powinniśmy odwiedzić Neum, jedyne miasto Bośni i Hercegowiny położone nad Adriatykiem którego historia jest przykładem pogmatwanych losów zachodnich Bałkanów. Blace daje także możliwość pieszych wędrówek po pobliskich górach. Prosta trasa, która może być adresowana zarówno dla osób starszych jak i dla rodzin z małymi dziećmi wiedzie na wschód do miejscowości Tryn jej długość nie przekracza dwóch kilometrów. Na przełęczy znajduje się malutka tawerna skąd rozciąga się widok na całą deltę Nerwety. W okresie letnim okoliczni rybacy oferują morskie kursy swoimi kutrami, których koszt jest dość płynny i zaczyna się od 500 kun za kilku godzinną wycieczkę.

apartamenty Blace wczasy
Tanie apartamenty Blace

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *