Nin – miasto na wyspie

NinNin, chociaż niewielki, jest atrakcyjny pod względem turystycznym. Może pochwalić się wspaniałą, burzliwą historią i wieloma zabytkami. Specyficzna jest starówka, historyczne, stare miasto leży bowiem na małej wysepce, położonej w niewielkiej zatoczce. Na wyspę prowadzą dwa mosty, a w jej centrum zbudowano niegdyś kościół św. Krzyża, najmniejszą katedrę na świecie. Bliskość Zadaru, ciepłe, czyste morze z łagodnie opadającym w kierunku wody dnem i gościnni mieszkańcy sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku rodzin z dziećmi.

Położenie i dojazd

Nin leży w pobliżu Zadaru, aby do niego dotrzeć trzeba jechać autostradą A1 kierując się właśnie na Zadar. 16 km na północ od tego miasta znajduje się Nin. Autostrada jest płatna. Inna opcja to trasa drogą krajową nr 1 z Karlovaca, lub drogą nr 8. Ta ostania malowniczo wije się wzdłuż Adriatyku, ale ze względu na liczne zakręty i ograniczenia prędkości jest też trudniejsza. Turyści przylatujący do Chorwacji samolotem, by dostać się do Ninu, wybrać powinni lot do Zadaru. Tutejszy port lotniczy obsługuje loty międzynarodowe.

Historia i zabytki

NinNin choć jest niewielkim miastem, ma bogatą i długą historię. Już w IX w. p.n.e. osiedlili się tutaj Ilirjczycy, a na miejscu ich osady swoje miasto założyli potem Rzymianie. Nadali mu nazwę Aenona. Do dziś w Ninie pozostały ruiny rzymskich budowli. Chorwaci w tej okolicy pojawili się w VII w. i od razu zbudowali tu pierwsze królewskie miasto. Najszybciej Nin rozwijał się między VII a XIII w. W mieście swoją siedzibę miał biskup i książę Dalmacji. Replika pomnika biskupa Grzegorza z Nin, ważnej postaci X-wiecznego kościoła na tych terenach stoi właśnie w Nin, a oryginalna, duża wersja znajduje się w Splicie. Nin, jak i pozostałe miasta Dalmacji, znajdował się też w rękach Wenecjan, którzy w XVI i XVII w. palili miasto, by zniszczone oddać Turkom, za cenę pozostawienia przez nich w spokoju Zadaru. W drugiej połowie XX w. rozpoczęły się na terenie Ninu i w okolicy intensywne prace archeologiczne, dzięki czemu odkryto wiele wspaniałych pozostałości po dawnych mieszkańcach miasta, świadczących o bogatej kulturze i historii regionu. Stare misto jest bardzo małe, ale malownicze, mieści się na wysepce w niewielkiej zatoce. Otaczają je mury obronne, których fragmenty datowane są na XV w. Ciekawe są też bramy z XVIII w., ponieważ za nimi znajdują się kamienne mosty łączące starówkę ze stałym lądem. Główne przejście dla pieszych w stronę miasta nazywa się Donja vrata (Dolna Brama) Za jeden z najstarszych zabytków w okolicy uważany jest kościół Świętego Krzyża z IX w. to w nim swoją siedzibę miał prawdopodobnie biskup Grzegorz. W mieście nie brakuje innych ciekawych budowli, katedra św. Anzelma na przykład to najstarsza zachowana w tym rejonie rzymska świątynia. Warto zobaczyć także kościół św. Jakova, pomnik księcia Branimira, oraz odwiedzić plac Kraljevac z fontanną. Przy drodze prowadzącej do Zadaru, na wzgórzu stoi inny niewielki kościółek, pod wezwaniem św. Mikołaja z XII w, koronowano w nim aż siedmiu chorwackich królów.

Atrakcje i aktywność sportowa

Nin ZadarNin, chociaż niewielki, w sezonie turystycznym jest niezwykle atrakcyjny, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ze względu na szeroką, piaszczystą plażę. Przy plażach znajduje się pole kempingowe, a na starówce nie brakuje sklepów, restauracji i kawiarni. Z dobrego, lokalnego jedzenia znane są restauracja „Kruške i Jabuke“ i tawerna „Branimir“. Jak w całej Dalmacji latem są w mieście organizowane liczne imprezy, stanowiące swoiste połączenie wydarzeń kulturalnych, uroczystości kościelnych i festynów. Najczęściej są to imprezy związane z kultem świętych, np. święto Matki Bożej z Zečeva i Šokolijada. Okolice Ninu sprzyjają też aktywnemu wypoczynkowi. Można tu uprawiać zarówno sporty wodne, jak i drużynowe, np. siatkówkę plażową, koszykówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną, tenisa, paintball. Ciekawostką są baseny zbudowane w lagunie niedaleko wyspy. Służą do odparowania soli z wody morskiej. Tak pozyskana sól sprzedaje się jako artykuł kosmetyczny, w wersji szarej, naturalnej oraz kolorowej, zapachowej.

Plaże Nin

Stare miasto leży na małej wyspie leżącej w niewielkiej zatoce, którą od większej zatoki oddziela półwysep. Mała zatoka jest portem i nie wydzielono tu stosownego miejsca na kąpiel. Duża zatoka natomiast ma doskonałą plażę, by wypoczywać na niej całą rodziną. Plaża, co rzadkie w Chorwacji, jest piaszczysta, zejście do morza łagodne. Kierując się w lewą stronę można natrafić na tereny bagniste, porośnięte bujną roślinnością, ale od plaży oddziela je fragment wyżej położonego lądu. Torf z okolic Nin ma podobno właściwości lecznicze. W pobliżu plaż są kempingi z zapleczem sanitarnym.

Proponowane wycieczki

NinZ racji bliskości Zadaru, warto będąc w Ninie udać się na zwiedzanie tego wspaniałego miasta, nazywanego „Rzymem Chorwacji”. Stare miasto Zadaru leży na półwyspie, ochraniane jest przez mury obronne, a sama zabudowa jest w doskonałym stanie. Od kilku lat na turystów czeka szczególna, niespotykana gdzie indziej atrakcja – organy wodne. System rur umieszczonych pod wodą, pod wpływem ruchu fal wydaje dźwięki przywodzące na myśl muzykę. Główna ulica miasta Kalelagra otoczona jest budynkami a arkadami, podcieniami i kolumnami, znajdują się tutaj liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Lipiec w Zadarze upływa pod znakiem festiwalu „Noc pełni księżyca’, kiedy to zabawa na ulicach trwa do białego rana. Z Ninu trzeba udać się także na północ, w kierunku majestatycznego masywu górskiego Velebit, do Parku Narodowego Paklenica. Szczyty wznoszą się na wysokość 1800 metrów n.p.m., a wędrówka kanionami i ścieżkami pośrodku masywu daje niezapomniane wrażenia.

apartamenty Nin wczasy
Tanie apartamenty Nin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *