Strona główna
Murter to jedno z czterech miast na wyspie o tej samej nazwie. Niewielka wyspa, o powierzchni około 18 km kwadratowych wchodzi w skład Archipelagu Sibenickiego, leży w jego północno-zachodniej części, a miasto Murter jest najstarszą osadą, zamieszkałą przez około 5 tys. osób. Od lądu wyspę dzieli zaledwie sześć metrów. Murter to niezwykła osada, ludzie są tutaj dosyć zamożni i żyją na wysokim poziomie. To właśnie do nich należą prawie wszystkie wyspy archipelagu, a także co siódmej chorwackiej wyspy. Na Murter mieszkają ludzie morza, z morzem związani od wieków, ale też doskonali rolnicy. Na ubogiej ziemi dobrze rosły tylko oliwki i figi. Wyspa porośnięta jest stuletnimi oliwkami a oliwa uznawana jest za jedną z najlepszych. Obecnie osada dzieli się na dwie części starą Selo, leżącą u stóp wzgórza Raduc i nową, wybudowaną w zatoce Hramina i ciągnącą się aż do zatoki Slanica.
Położenie i dojazd
Murter leży 335 km od Zagrzebia, 35 od Sibenika i 60 km od Zadaru. Komunikacja możliwa jest drogą lądową i morską. Promy kursują z Włoch na trasie Ancona – Zadar albo Split – Murter. Autobusem albo autem można jechać dwiema popularnymi trasami, autostradą „Dalmatina” – Zagreb – tunnel Sv. Rok – węzeł komunikacyjny Murter, bądź starą drogą Zagrzeb – Karlovac – Slunj – Plitvice – Udbina – Gračac – Obrovac – Benkovac – Stankovci – Murter. Przyjeżdżając z kierunku Rijeki również można jechać autostradą, bądź trasą alternatywną. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Sibeniku a lotniska w Zadarze i Splicie.
Historia i zabytki
Murter zamieszkany był już w starożytności. Do naszych czasów dotrwały pozostałości osady Rzymian o nazwie Colentum na wzgórzu Gradina. Ruiny zalewa morze, ale wciąż przypominają czasy świetności osady, za czasów Nerona i Wespazjana. W miejskiej bibliotece podziwiać można znaleziska z Colentum, min. monety rzymskie. Osadę zniszczyło albo trzęsienie ziemi, albo najazd piratów. Pierwsi Słowianie znaleźli się tu w IX w. Obecni mieszkańcy przybyli na wyspę w XVII w., kiedy to stały ląd najechali Turkowie. Na mieszkańców Murter mówi się też Kurnatari, a to za sprawą posiadania przez nich Kornatów, od 1896 r. Są niemalże jedynymi właścicielami wysp. Od wieków uprawiano tu oliwki i tłoczono jedną z najlepszych oliw, znanych na całym świecie, a także zajmowano się rybołówstwem. Ciekawostką są rozsiane po całej wyspie, także w pobliżu miasta Murter kaplice ślubów. Od 600 lat wznoszą je mieszkańcy jako budowle wotywne ku czci świętych. Najstarsze zabytki to kościół parafialny św. Mihovila z 1412 roku, kościółek Matki Boskiej Gradińskiej z 1688 r., kościółek św. Rocha z 1760 r.
Atrakcje i aktywność sportowa
W Murter celebrowane są święta religijne i wiele z nich łączy się z zabawą w stylu fiesty, czy karnawału. W pierwszą niedziele lipca można popłynąć w tradycyjna pielgrzymkę statkiem na Kornaty, do zatoki Tarac, na cześć Matki Boskiej z Taraca. 15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia , w Chorwacji obchodzone niezwykle uroczyście. Mieszkańcy Murter zbierają się wieczorem na placu Rudina, gdzie obejrzeć można program artystyczny, m.in. występy chórów. Dzień później, 16 sierpnia jest dzień św. Roka. W procesji po starym mieście uczestniczą ludzie ubrani w stroje ludowe, odbywa się też pielgrzymka na Wzgórze św. Roka. Na wrzesień z kolei przypada święto patrona miasta, św. Michała. 29 września celebrowana jest uroczyście msza święta ze śpiewami chóralnymi, a następnie kibicować można załogom drewnianych łodzi, którzy biorą udział w „The Latin Sail”, czyli regatach w starym stylu. Wieczorem przychodzi czas na zabawę z muzyką i tańcami. Również poza sezonem turystycznym warto odwiedzić Murter. W lutym hucznie obchodzi się tutaj karnawał, w dzień przez miasto przechodzą barwne parady a w niedzielne i wtorkowe wieczory odbywają się bale maskowe.
Łagodny klimat sprzyja nie tylko wypoczynkowi na plaży, ale też aktywnemu spędzaniu czasu, na grach i zabawach zespołowych. Latem Murter organizuje turniej piłki nożnej, na plaży Slanica jest kort tenisowy a na pozostałych plażach można nauczyć się tradycyjnej gry bocan. W Murter działa klub żeglarski wypożyczający żaglówki i organizujący kursy żeglarskie. Można również wystartować w regatach albo wziąć udział w zlocie żaglowców. Działa tu też największa na wyspie szkoła nurkowania, gdzie można wypożyczyć sprzęt, albo wziąć udział w kursie nurkowania. Panują tu także dobre warunki do windsurfingu. Popularne jest również wędkarstwo z pokładu kutrów rybackich. Tutejsi rybacy organizują wyprawy albo na pełne morze, albo do urokliwych zatok, gdzie można wędkować.
Plaże na wyspie Murter
W okolicy Murter znaleźć można wiele pięknych plaż, ale najsłynniejsza jest Slanica, uchodzi za najlepszą plażę w całym archipelagu. Położenie Slanicy jest idealne, by wypoczynek tutaj był beztroski i przyjemny. Położona tuż przy zabudowaniach miejskich oferuje bliskość restauracji, sklepów, kawiarni a nawet marketu. Plaża odpowiednia jest dla ludzi starszych i dzieci. Łagodne zejście do morza jest piaszczyste i żwirkowe. Zbudowano tu betonowy taras do opalania się i prysznice. Podobne walory mają również plaże Luke, Kosirine, Podvrške, Lovišće i Cigrada. Na tej ostatniej zbudowano niewielkie molo, restaurację i bar Lantana. Cigrada jest jednak bardziej piaszczysto-kamienista. Oprócz plaż obleganych przez turystów jest też wiele małych zatoczek, gdzie schronić się można przed hałasem i odpocząć w kameralnych warunkach.
Proponowane wycieczki
Mieszkańcy Murteru posiadają prawa własności do większość wysp, stąd też organizowane są najciekawsze wycieczki na Kornaty, w dużej części będące w granicach parku narodowego. Kornaty to archipelag pięknych wysp, o naturalnej rzeźbie terenu, położonych w pobliżu Murter i rozmieszczonych bardzo gęsto względem siebie. W lipcu i sierpniu oferta wycieczek na wysepki jest bardzo bogata, codziennie odbywa się wiele rejsów statkami o zróżnicowanej klasie i wielkości. Natomiast w maju, czerwcu, wrześniu i październiku organizowane są wycieczki dla większych, zorganizowanych grup, do których mogą przyłączać się turyści indywidualni. W odległości 40 m od Murteru są wodospady Krka, tam również organizuje się wycieczki. Warto pojechać także do miasta Sibenik, o którym wzmianki sięgają X w. n.e.