Karlobag to dość popularna chorwacka miejscowość wypoczynkowa usytuowana w północnej Dalmacji niemalże naprzeciw wyspy Pag. Dzięki atrakcyjnym plażom oraz ciepłemu morzu pobyt w Karlobagu może być adresowany dla każdego. Warto także zaznaczyć, że jest to spokojna miejscowość, której mieszkańcy preferują indywidualny kontakt z turystami w niewielkich hotelikach, czy kwaterach prywatnych, zamiast wielkich turystycznych molochów.
Położenie i dojazd
Połozony w Kwarneru Karlobag posiada bardzo dobry szybki dojazd, przez co może być bardzo popularną miejscowością dla polskich turystów. Z autostrady A1 należy zjechać zjazdem numer 12 na miejscowość Gospić. Po około 2 kilometrach należy skręcić w lewo na drogę numer 25, którą jadąc do końca można dojechać do Karlobagu. Od zjazdu z autostrady do miasteczka nie jest więcej niż 30 kilometrów co kierowca powinien przejechać w kilkadziesiąt minut.
Historia i zabytki
Pomimo że Karlobag w porównaniu z największymi miastami Chorwacji nie ma zbyt wielu zabytków, to jednak jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to w tym miejscu swoją osadę mieli Ilirowie, żyjący pod rzymskim panowaniem. Niestety w czasie najazdu Ostrogotów, miasteczko zostało całkowicie zrównane z ziemią, a mieszkańcy uciekli na pobliską wyspę Pag. W takiej sytuacji na tereny prawie zupełnie niezamieszkały weszli słowiańscy Chorwaci, którzy już od VIII wieku stanowili zdecydowaną większość. Po opuszczeniu tych ziem przez Bizancjum naturalnym więc stało się, że tereny wokół Karlobagu zostały przyłączone do Królestwa Chorwacji, które w późniejszym okresie średniowiecza pozostawało w unii personalnej z Węgrami. Następnie dzięki polityce dynastycznej Habsburgów Chorwacja wraz z tą częścią Dalmacji od XVI wieku stała się częścią ich imperium. Jednakże ten czas był dla tej części Europy okresem ciągłych najazdów Osmańskich i okupacji tureckich. W tym tez czasie (1580) pojawia się pierwsza wzmianka o Karlobagu, jako miejscu całkowicie zniszczonym przeznaczonym do odbudowy. Po ostatecznym wyzwoleniu tych ziem spod panowania Turków, ustanowiono w 1710 w Karlobagu klasztor Kapucynów. Po pierwszej wojnie światowej Karlobag wszedł w skład Jugosławii. W tym tez okresie, krótko po zakończeniu wojny na miasto spadła plaga grypy hiszpanki, która zmniejszyła o połowę liczbę mieszkańców. Jednak już w okresie międzywojennym w mieście zaczęto inwestować w rozwój turystyki, która znacznie się zwiększyła w czasach socjalistycznej Jugosławii, a od czasów niepodległej Chorwacji stała się główną gałęzią gospodarki miasta.
Będąc w Karlobag warto odwiedzić wspomniany powyżej klasztor oraz Kościół który zbudowany został stylu późnego baroku. Bardzo interesujące są także ruiny zamku z czasów późnego średniowiecza , który w czasach walk z Turkami został zupełnie zmieszczony, choć w między czasie wielokrotnie odbudowywany i to zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów. Ostatecznie po pokoju karłowickim, Habsburgowie zaniechali napraw zostawiając zamek na pastwę czasu.
Atrakcje i aktywność sportowa
Karlobag to bardzo popularna miejscowość wśród turytów, w związku z czym można być pewnym iż infrastruktura miejska jest skierowana głównie na wypoczynek. Dość duża ilość knajpek oferuje urlopowiczom znakomite lokalne potrawy, głównie oparte o lokalne ryby i owoce morza. Poza aktywnością związana z morzem, czyli pływaniem, nurkowaniem lub jachtingiem w Karlobagu można skorzystać z możliwości trekingowych w pobliskich Wlebitach, czyli paśmie gór Dynarskich. Są to piękne masywy oparte na wapieniu, których szczyty sięgają 1700 m nad poziomem morza, co w przypadku Karlobagu jest wysokością bezwzględną. Należy pamiętać iż są to bardzo niebezpieczne góry, dlatego turyści zwłaszcza amatorzy, nie powinni schodzić ze szlaków.
Plaże Karlobag
Karlobag oferuje przede wszystkim niewielkie plaże żwirowe, oraz często spotykane plaże kamienne, W centrum miasteczka zbudowano betonową plażę z schodkami prowadzącymi wprost do morza. W tym miejscu znajduje się także możliwość wypożyczenia drewnianych leżaków.
Proponowane Wycieczki
Będąc w Karlobagu warto wybrać się na pobliską wyspę Pag. Z miasteczka w sezonie letnim organizowane są wycieczkowe rejsy na tą wyspę, natomiast z w przypadku samodzielnego zwiedzania z własnym środkiem transportu, należy udać się do pobliskiej Priziny, skąd kursuje prom na te piękną skalistą wyspę. Warto także wybrać się, zwłaszcza na zachód słońca na pobliską Przełęcz Kubus, na którą łatwo dostać się droga numer 25. Ta zlokalizowana na wysokości 917 metrów przełęcz to znakomity punkt widokowy nie tylko na morze, ale także i na wszystkie okoliczne wyspy.