Igrane to niewielka miejscowość, licząca 400 stałych mieszkańców, która w okresie letnim zamienia się w dość duży wakacyjny kurort. Znajdujące się tu hotele, pensjonaty, kwatery prywatne oraz niewielkie kempingi zapewnią każdemu turyście oczekiwane przez niego zakwaterowanie.
Warto także pamiętać, iż w miesiącach letnich w Igrane statystycznie występuje tylko kilka dni deszczowych, co jest informacją ważną dla szukających wypoczynku na słońcu.
Położenie i dojazd
Igrane leży na niewielkim cyplu w południowej Dalmacji na riwierze Makarskiej. Bezpośrednie położenie przy morzu oraz piękne żwirowe plaże sprawiają, że w wakacje miasteczko to odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Jadąc od północy do Igrane najłatwiej dotrzeć autostradą A1, z której należy zjechać w Šestanovcu na drogę numer 39, która można dojechać do słynnej dalmatyńskiej magistrali czyli do drogi numer 8. Ósemką należy później jechać na południe przejechać obwodnicą Makarską i po około 15 kilometrach od tego miasta dojedzie się do skrzyżowania prowadzącego do centrum Igrane. Nie sposób przeoczyć tego miejsca, gdyż nad drogą będzie górować wtedy wieża kościoła. Istnieje jeszcze alternatywna droga przez góry z miasteczka Ravca droga numer 512, wymaga ona jednak dość sporego doświadczenia w górskiej jeździe samochodem.
Historia i zabytki
W starożytności w Dalamcji mieszkało plemię Ilirów, którzy w czasach Imperium Rzymskiego powoli romanizowali się i zatracali własne dziedzictwo. Odkrycia archeologiczne świadczą, że w Igrane w tych czasach istniała niewielka osado, lecz nie miała ona żadnego znaczenia kulturowego. Od VII wieku na treny środkowej Dalmacji przybywają słowiańscy Chorwaci, którzy bardzo szybko stali się najliczniejsza grupą na tych terenach. W średniowieczu istniała tutaj osada rybacka, oraz powstał pierwszy kościół pod wezwaniem Świętego Michała który do dziś można zobaczyć, gdyż znajduje się on nad miasteczkiem. Do 1798 roku Igrane należało do Republiki Wenecji, by po krótkim panowaniu Napoleona, wejść w skład Austrii. Miasteczko zaczęło się intesywniej rozwijać właśnie pod koniec weneckiego panowania, gdy magnacka rodzina Simic-Ivanisevic zbudowała w pobliżu niewielkiego portu późnobarokowy pałacyk letni. W tym samym czasie wybudowano także kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Warto także wspomnieć o pozostałości fortyfikacji, broniących miasteczko przed najazdami Turków, z których do dziś została jedynie wieża Zalina znajdująca się tuż obok omawianego wcześniej kościoła.
W dwudziestym wieku Igrane weszło w skład Jugosławii, a od 1991 roku wraz z całą Dalmacją jest częścią niepodległej Chorwacji.
Atrakcje i aktywność sportowa
Ponieważ Igrane nastawione jest przede wszystkim na turystykę, dlatego też przybywający tu urlopowicze, mogę liczyć na naprawdę wszelkie możliwe atrakcje. Liczne tawerny oferują znakomite i świeże lokalne potrawy związane przede wszystkim z morzem. Warto skosztować tutejszych ryb z grilla, gdyż ma się prawie stu procentową pewność iż są to produkty świeże, często rano wyłowione przez rybaków. W miasteczku można także wypożyczyć za około 500 kn za pół dnia, niewielką łódkę z silnikiem do 8 koni mechanicznych, która pozwoli samemu wybrać się w okoliczne morze. Będąc w Igrane warto także wybrać się na niewielki górski trekking, który jednak adresowany jest przede wszystkim dla ludzi o odpowiednim przygotowaniu fizycznym.
Plaże
Makarska Riwiera to piękne, długie plaże. Podobnie jest i w Igrane, które otoczone posiada w zasadzie tylko i wyłącznie plaże żwirowe, przez co całą miejscowość może służyć do odpoczynku. Warto zaznaczyć iż bezpośrednio przy plażach rosną drzewa, które w upalnych letnich dniach dają turystą naturalny miły cień. W centrum miasta istnieje możliwość wynajęcia leżaków i parasoli, jednak należy pamiętać o tym, iż plaża nie jest szeroka i często mieści się tylko jeden rząd leżaków. W miasteczku jest także przygotowane boisko to piłki wodnej, gdzie amatorzy tej dyscypliny mogą zmierzyć swoje siły z często zaglądającymi tu zawodowcami.
Proponowane Wycieczki
Będąc w Igrane warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiej Makarski, gdzie można zobaczyć między innymi piękną, aczkolwiek bardzo prostą, siedemnastowieczną katedrę pod wezwaniem Świętego Marka. Z Makarski można promami dostać się na pobliską wyspę Brać, gdzie przypływa się do starego weneckiego portu Sumartin. Same miasteczko nie ma zbyt wielu interesujących zabytków, ale jest żywym przykładem adriatyckiej architektury z XVII wieku.