Położona w północno-zachodniej części Chorwacji, bezpośrednio nad brzegami Zatoki Kvarnerskiej Crikvenica to jeden z najbliższych wobec granic Polski kurortów. Bliskość ta sprawia, że w przeciągu pół dnia mieszkańcy południa naszego kraju mogą przybyć tu na swój urlop, i mieć pewność iż pogoda ich nie zawiedzie.
Położenie i dojazd
Jakąkolwiek drogę z Polski wybierze się do Crikwenicy i tak zawsze należy kierować się na pobliską Rijekę skąd następnie udać się do końca nowo budowaną autostradą A7, a następnie zjechać na słynną dalmatyńską magistralę, czyli drogę numer 8. Jadąc nią wzdłuż wybrzeża po około 25 kilometrach dojedzie się do rogatek Crikvenicy.
Historia i zabytki
Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli Ilirowie, plemię zamieszkujące całe wschodnie wybrzeże Adriatyku. Po zdobyciu tego terenu przez Rzymian, zbudowano na górze górującej obecnie nad miastem niewielką twierdzę zwaną Ad Turres, a którą późniejsi słowiańscy mieszkańcy nazwali Kotor. Crikvenica zawsze była związana z Chorwacją, zarówno gdy była ona niepodległym państwem, jak i wówczas gdy wchodziła w skład Węgier czy też Habsburgów. W 1412 roku ufundowano tutaj franciszkański klasztor, dzięki któremu miasto dostało nazwę (po Polsku Kościelnica) Miasto swój rozwój rozpoczęło w drugiej połowie XIX wieku, gdy stało się znaną na całe Austro-Węgry miejscowością wypoczynkową. Ciekawostką tego miejsca może być architektura, typowa dla tej dualistycznej monarchii, która mieszkańcom południowej Polski może przypominać rodzinne miasta.
Będąc w Crikvenicy warto zobaczyć pozostałości starego miasta Kotor, znajdującego się niecały kilometr od centrum. Znajdują się tam zarówno pozostałości po zwykłych domach mieszkalnych, jak i też kościele, którego ruiny do dziś robią duże wrażenie. Warto także zobaczyć kościół Błogosławionej Dziewicy Marii, który pochodzi z XVI wieku, choć był wielokrotnie przebudowywany (ostatni raz pod koniec XIX wieku). Ciekawostką może być fakt, iż był to kościół przyklasztorny, jednak obecnie w dawnym klasztorze znajduje się ekskluzywny hotel. Warto zobaczyć także, górujący nad starym miastem kościół pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy, który co prawda został wybudowany, na miejscu starej kaplicy, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ale który idealnie wkomponowuje się w całość urbanistyczną miasta.
Atrakcje i aktywność sportowa
Crikvenica to typowa miejscowość wypoczynkowa, w związku z czym na turystów czeka naprawdę gigantyczna masa atrakcji. Oczywiście zdecydowana większość z nich związana jest z morzem. Bardzo popularne jest tutaj nurkowanie, a liczne szkoły oferują zarówno kursy nurkowania, zaczynające się od 2700 kn, jak i też możliwość obsługi profesjonalnych nurków (wypożyczenie kompletnego akwalungu to cena około 280kn.) W mieście znajdują się liczne boiska do gry w piłkę i koszykówkę, a także tereny do minigolfa. Jak każdy duży kurort wypoczynkowy, miasto to także oferuje atrakcyjne życie nocne, skupione przede wszystkim w nadmorskiej promenadzie. Warto nadmienić także, że Crikvenica oferuje turystom coraz bardziej rozbudowywany system bezprzewodowego internetu, który w zasadzie działa w całym mieście.
Plaże Crikvenica
Plaże w Crikvenicy i jej pobliżu są głównie żwirowe. Bliskość drzew powoduje, że duża ich część jest osłonięta przed słońcem, dając turystom możliwość wyboru miejsca, czy to zacienionego czy też słonecznego. Wszystkie plaże są czyste bardzo dobrze zagospodarowane dla turystów. Istnieje możliwość wynajęcia zarówno leżaków jak i parasoli (cena około 15 kn). Dowodem czystości plaż i ich piękna jest tak zwana Błękitna Flaga, która świadczy o czystości morza, plaży oraz najbliższych okolic.
Proponowane wycieczki
Crikvenica to idealne miejsce wypadowe na wycieczki zarówno w bliskie jak i dalsze okolice. Będąc tu warto poświęcić kilka godzin, i wybrać się piechotą na spacer do ruin starożytnego miasta Kotor, przez Rzymian nazywanego Ad turres. Do miejsca tego prowadzi dość łagodny górski szlak turystyczny, z którego można podziwiać nieprzeciętne krajobrazy Zatoki i polskiej wyspy KrK. Właśnie Krk jest drugim miejscem które można śmiało polecić na jednodniową wycieczkę. Wyspa ta oddalona od Crikvenicy o 3 kilometry to niesamowite miejsce pełne różnorodnych pamiątek historycznych, oraz atrakcji geologicznych, takich jak Jaskinia Biserujka. Pomimo że jest ona niewielka posiada wspaniałą, niemalże podręcznikową szatę naciekową. Koszt wejścia osoby dorosłej wynosi 20 kn. Pobliska Rijeka, największe miasto tej części Chorwacji, to także warte zwiedzenie miejsce. Miasto to nie posiada tak dużej ilości zabytków jak okoliczne miejscowości, jednak duch XIX monarchii austro-węgierskiej jaku tu panuje pozwoli niejednemu miłośnikowi historia na aktywne cofnięcie się w czasie. Warto także zwiedzić tutejszy prom, skąd można się wybrać promem niemalże w każde miejsce na całym Adriatyku.