Zaostrog, co musisz wiedzieć na Riwiery Makarskiej

zaostrog
Na południowym krańcu zatoki nazywanej Riwierą Makarską, dokładnie naprzeciwko wyspy Hvar leży niewielka miejscowość Zaostrog. Region Makarska ciągnie się na przestrzeni 60 km, obejmuje wiele małych miasteczek skupionych wzdłuż wybrzeża. W Zaostrogu mieszka na stałe nieco ponad 300 osób. Trudnią się oni rolnictwem, rybołówstwem, ale większość oczywiście pracuje w branży turystycznej. Miejscowość stanowi wymarzoną bazę noclegową na wypady do większych miejscowości Dalmacji i Riwiery Makarskiej, a dzięki kameralnemu nastrojowi pozwala wypocząć z dala od tłumów i hałasu. Nad zabudowaniami rozrzuconymi wzdłuż brzegu i sosnowego lasu króluje góra Viter, a samo miasteczko dzieli się na Stary i Nowy Zaostrog. Wszystko w miasteczku znajduje się na wyciągnięcie ręki, pieczywo wprost z piekarni, lody w każdej uliczce, świeże warzywa i ryby wprost z rybackich łodzi.

zaostrog chorwacja

Położenie i dojazd

Zaostrog leży na samym południu Riwiery Makarskiej, udając się tam samochodem przez Austrię, Węgry, czy Słowenię przejechać należy przez Zagrzeb autostradą A1, można też wybrać malowniczą trasę nazywaną Magistralą Adriatycką. Małe stacje benzynowe działają od godz. 7 do 19 albo 20, w sezonie dłużej, duże stacje czynne są całodobowo. Samolotem najlepiej jest lecieć do Splitu albo Dubrownika, te miasta mają porty lotnicze położone najbliżej Zaostrogu i mają połączenia autobusowe z cała Riwierą Makarską. Inne lotniska w okolicy to: Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar, Osijek. Po okolicy poruszać się można wynajętym samochodem albo taksówką.

Historia i zabytki

Osadnictwo w całej Makarskiej, w tym w Zaostrogu datowane jest na czasy rzymskie, a nawet wcześniejsze. Powstawały tu niewielkie osady rybackie, a w późniejszym czasie miasta z pięknymi budowlami sakralnymi. W średniowieczu miasto należało do książąt Neretvy. W XV w. Władcy zbudowali fortece na Viterze, a pierwsze zapiski o mieście pochodzą z 1494 roku. Zaostrog, choć niewielki, obfituje w zabytki. Starówka zachowana jest w dobrym stanie, a na terenie miejscowości zachowały się budowle nawet z czasów starożytnych, jak chociażby relif Boga Mitra oraz pomnik nagrobny Aurelia Veturia. Znajdują się one na terenie klasztoru św. Marii. Klasztor należy do franciszkanów, stanowi największą atrakcję okolicy. Pozostając w klimacie średniowiecznych i renesansowych atrakcji historycznych, warto udać się także do gotyckiego kościoła św. Barbary, kościoła św. Roku i najmłodszego z tej trójko kościoła św. Barbary z r. 1872. Współczesna historia miasta wpłynęła znacząco na kierunek jego rozwoju. W 1962 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, a mieszkańcy opuścili stary górny Ostrog, położony na wzgórzach i przenieśli się na wybrzeże, gdzie zaczęli rozwijać infrastrukturę turystyczną.

zaostrog makarska

Atrakcje i aktywność sportowa

W miejscowości nie brakuje nowoczesnych apartamentów, ale też skromniejszych kwater, istnieją także pola namiotowe. Zaplecze turystyczne rozwinęło się już w latach 60. Choć miejscowość jest niewielka, zapewnia turystom wszystko, czego potrzeba by ciekawie spędzić czas. Łagodny klimat, z wyjątkowo niską sumą opadów idealnie sprzyja plażowaniu i uprawianiu sportów wodnych. Oto kilka możliwości jak aktywnie spędzić czas – parasailing, skutery, czy popularne banany ślizgające się po wodzie. Położenie miasta jest znakomite dla osób lubiących kolarstwo górskie i piesze wycieczki, a nawet wspinaczkę skałkową. Dzieciom warto pokazać ogród botaniczny przy klasztorze. W okolicy znajdują się wypożyczalnie sprzętu do nurkowania, windsurfingu, boiska do gier zespołowych, korty tenisowe i liczne kluby sportowe, baseny kryte i otwarte. Stowarzyszenia rybackie, żeglarskie i sportowe aktywnie współuczestniczą w przygotowywaniu atrakcji dla turystów, chociażby podczas „Makarskiego lata kulturalnego”. Choć Zaostrog leży nieco na uboczu, warto wybrać się na jedną z imprez, np. na Noce rybackie, Noc Kalelargi czy Letni Karnawał. Także poza sezonem bawić się można w tutejszym klubie nocnym, albo udać do Makarskiej, czy któregoś z większych miast Dalmacji. Niecodziennym dla nas zjawiskiem z pewnością będą koncerty muzyki regionalnej oraz inne wydarzenia kulturalne organizowane w kościele św. Barbary z XIX w.

zaostrog Plaże

Plaże

Plaże w okolicy Zaostrogu są długie i żwirowe, miejscami też piaszczyste, a otaczają je schodzące do morza z okolicznych wzgórz lasy sosnowe i gaje oliwne. Nie ma tu dużych hoteli ale za to istnieje wiele prywatnych kwater i apartamentów usytuowanych tuż przy plaży i kilka wybetonowanych zejść wprost do Adriatyku. Wiele cypli i zatoczek zapewnia kameralne warunki wypoczynku, a wspomniane lasy sosnowe umożliwiają plażowanie w cieniu drzew.

Proponowane wycieczki

Zaostrog dzięki atrakcyjnemu położeniu stanowi znakomitą bazę wypadową nie tylko do miejscowości położonych na północy Riwiery Makarskiej, ale też na wyspę Hvar, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Popłynąć można także na Korculę, Peljesac. Wycieczki proponowane turystom zatrzymującym się w Zaostrogu to wyjazd do Mostaru, Medjugorie czy chociażby nad Wodospady Krvavica.

apartamenty Zaostrog wczasy
Tanie apartamenty Zaostrog

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *