Omiś górzysta kraina pełna morza

OmiśJedno z najciekawszych, choć niewielkich miast Dalmacji to Omiś, dawna siedziba piratów łupiących nie tylko okoliczne porty, ale też wiele odległych śródziemnomorskich grodów. W tym miejscu riwiery do morza uchodzi rzeka Cetina, wokół niej niegdyś koncentrowało się życie mieszkańców, obecnie miasto jest rozbudowane aż do podnóża górującego nad nim masywu Mosor. Na stałe mieszka tu około 6,5 tys. osób, ale w sezonie miasto tętni życiem, robi się gwarne i momentami tłoczne. Turystów przyciąga klimat, doskonała lokalizacja, duża ilość czystych plaż, restauracje i ciekawa oferta kulturalna.

Położenie i dojazd

Omiś to jedno z najbardziej uroczych miast w Dalmacji, leży w jej centrum, nieopodal Splitu i Makarskiej. Od strony lądu miasto otacza masyw górki Mosor, a linia brzegowa jest długa za sprawą licznych zatoczek i półwyspów. Do Omisa najłatwiej jest dojechać autostradą prowadzącą z Zagrzebia do Splitu. Można również wybrać transport lotniczy, ponieważ w oddalonym o nieco ponad 20 km Splicie znajduje się lotnisko międzynarodowe. Ze Splitu do Omiś przyjechać można autobusem albo wynajętym samochodem.

Historia i zabytki

OmisBogata historia miasta nierozerwalnie związana jest z piratami, od XII aż do XIV wieku mieli oni swoją siedzibę właśnie w Omis. Boje z piratami toczyli Wenecjanie, papież, władcy Splitu i Dubrownika, a nawet Turcy. By bronić się przed nimi, mieszkańcy Omiś zbudowali, a potem stale umacniali mury i fortyfikacje. Niektóre z nich dotrwały do naszych czasów, np. fort Mirabela i fort Fortica. Na wzgórzu stoi trzynawowy kościół św. Piotra z X w., który w XVIII w. wykorzystywano jako seminarium, inne zabytkowe sakralne budowle to kościół św. Mihovila, kościół Świętego Ducha z 1585, wybudowany na miejscu starszej świątyni i klasztor franciszkanów. Kościołów i kaplic w obrębie Omis jest znacznie więcej. Starówka Omis zachęca do spacerów. Przy ul. Ante Starčevića 5 mieści się natomiast muzeum miejskie, gdzie można obejrzeć znaleziska archeologiczne nawet z czasów antycznych.

Atrakcje i aktywność sportowa

OmišOmis stanowi doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy cenią sobie przede wszystkim aktywny wypoczynek i nie lubią się nudzić. W mieście oferta rekreacyjna i sportowa jest bardzo bogata. Na skałach okalających miasto od strony lądu znajdują się doskonałe szlaki do wspinaczki, a baza do tego typu sportu jest znakomita, działa wiele klubów sportowych i firm oferujących instruktaż wraz z wypożyczeniem wyposażenia. Uznaniem wśród turystów cieszą się także spływy kajakowe Cetiną. Popularna trasa ma 10 km, z Cikotina Lada do Blato, a spływ trwa, w zależności od panujących warunków i umiejętności uczestników od trzech do czterech godzin. Osoby, które mają więcej wprawy i chcą poczuć prawdziwą adrenalinę, powinny spróbować pokonać trasę od Blato do Zadvarje. Wokół miasta znajdują się też oznakowane szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Dłuższy szlak pokonuje się około 90 minut, jest to trasa Omis-Cecuci-Imber. Trasa dla średnio zaawansowanych to Omis-Baucici, szlak prowadzi do twierdzy Stari Grad, skąd rozpościera się wspaniały widok na kanion rzeki Cetiny, miasto i pobliskie wyspy. Najłatwiejszą trasę pokonać można już w kilkadziesiąt minut. Istnieje też trasa rowerowa, licząca około 60 km z Omiś do Radmanove Mlinice, Kucici, Zadvarje, Sestanovac, Blato, Gata. W pobliżu miasta znajduje się stok poryty trawą, z którego startują paralotniarze, na wysokości 380 m. panują doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Nie należy zapominać o sportach wodnych, leżący na wybrzeżu Omiś oferuje wyjątkowo wiele atrakcji związanych właśnie z wodą. Nurkowie mają okazję zobaczyć wrak statku handlowego, podwodne jaskinie i zatopione antyczne amfory. Jeśli jednak aktywność sportowa zmęczy Was i zechcecie spędzić leniwe popołudnie, jest to również możliwe. W mieście funkcjonują niezliczone tawerny i restauracje oraz kafejki. Bogaty ejst też program imprez rozrywkowych i sportowych. ! maja w kanionie Cetiny odbywa się wielkie biwakowanie i biesiadowanie, tak Chorwaci obchodzą święto pracy. Pod koniec lipca mieszkańcy zapraszają na otwarte mistrzostwa Dalmacji w pływaniu długodystansowym i na zawody w zwariowanych skokach. W sierpniu tradycyjnie trwa festiwal klap, czyli zespołów folklorystycznych. Całe lato upływa pod znakiem imprez rozrywkowych, organizowane są przedstawienia, inscenizacje miejscowych legend, występy muzyczne, noce pirackie i inne biesiady, a szczegółowy program na dany sezon publikuje strona miasta.

Plaże w Omis

Omiś riwieraPlaże w Omis są atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych, dla osób starszych, które chciałyby wygodnie się zrelaksować, dzieci lubiących zabawę i młodzieży. Można znaleźć tu plaże piaszczysto – żwirkowe i żwirowe. Najpopularniejsza jest Velika plaża w części Omisu o nazwie Punta. Plaża ma około kilometra długości, a dno opada bardzo wolno, jeszcze w odległości 100 i 200 metrów jest wystarczająco płytko, by mogły tu bawić się dzieci. Przy plaży jest boisko do piłki i siatkówki, latem przeprowadza się tu mistrzostwa Chorwacji w siatkówce plażowej i konkurs spadochroniarzy. Można wynająć leżaki i parasole, jest też prysznic, a w bezpośrednim sąsiedztwie restauracje. Inne popularne plaże to położona 10 minut od centrum w kierunku wschodnim żwirowa, ocieniona sosnami Slavinj i dalej Brzet, albo położona przy wyjeździe na Split piaszczysta Galeb Beach Camp.

Proponowane wycieczki

Omis oferuje wiele atrakcji, np. park linowy Zip-line, ale jest też doskonałą bazą wypadową, by zwiedzać Riwierę Makarską. Z miasta blisko jest do Baska Voda, Makarskiej, Drvenik, Gradac, można też pojechać na północ do Splitu, Trogiru i Primosten. Turystom proponowane są wycieczki na wyspy Brać i Hvar, a będąc w Trogirze, zwodzonym mostem udać się można na wyspę Ciovo. Makarska tętni życiem, to miasto stworzone na wakacje pełne imprez do białego rana, do dyskotek i klubów kursują nawet specjalne autobusy. Split oferuje natomiast atrakcje w postaci zabytkowej starówki i doskonale zachowanej średniowiecznej zabudowy. Warto tu zobaczyć Pałac Djoklecjana.

apartamenty Omis wczasy
Tanie apartamenty Omiš
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *