Brodarica, wakacyjna destynacja w Chorwacji

Brodarica

Brodarica to spokojna i malownicza miejscowość położona w połowie drogi między Zadarem a Splitem. Sąsiaduje ono z Szybenikiem, tworząc jeden zespół miejski. Miasto nie posiada dużej ilości wielkich hoteli, jednak bazę noclegową zapewniają niewielkie rodzinne pensjonaty, kwatery prywatne oraz kempingi.

Brodarica Sibenik

Położenie i dojazd

Położona nad Adriatykiem Brodarica ma bardzo dobry dojazd zarówno z północy jak i południa, dzięki pobliskiej autostradzie A1. Na zjeździe na Szybenik należy zjechać na drogę numer 33 i jechać nią na zachód. Po przejechaniu półkilometrowego tunelu należy dalej trzymać się drogi, która w tym będzie miała teraz numer 8. Po dosłownie kilku kilometrach jest się już w Brodaricy.

Historia i zabytki

Brodarica od zawsze związana była z pobliskim Szybenikiem w związku z czym rozwój tych dwóch miast jest ze sobą połączony. Brodarica jednak zawsze pozostawała w cieniu swojego większego sąsiada, pełniąc rolę typowego przedmieścia. Będąc w Brodaricy warto wybrać się tej miejscowości, by zobaczyć wspaniałą weneckie zabytki z XVI wieku takie jak Katedra Świętego Jakuba czy też miejską salę konferencyjną czyli ratusz.

brodarica

Plaże i aktywność sportowa

Brodarica to przede wszystkim piękne plaże. Częściowo kamieniste, a częściowo żwirowe pozwolą zaspokoić gusta wszystkich plażowiczów. Piękna pogoda, to w Chorwacji norma, gdy do tego dodamy czyste plaże oraz błękitną wodę, możemy mówić, że Brodarica istny to raj na ziemi. Ciekawostką może być fakt iż w miejscowości tej wydobywa się glinkę błotną, którego duże zasoby pozwalają wykorzystywać je do celów leczniczych, a także odnowy biologicznej. Choć nie znajdziemy tam luksusowych hoteli, to możemy liczyć na dobrze przygotowaną bazę turystyczną. W Brodaricy znajdują się korty tenisowe, ale również stoły do tenisa stołowego oraz mini golfa. W mieście jest także wiele kawiarni i restauracji. Szczególni godna polecenia jest Zlatna Ribica, która uchodzi za jedną z najsłynniejszych smażalni ryb w regionie. Będąc tam, nie można odmówić sobie obiadu zjedzonego właśnie w tej restauracji. Choć miejscowość jest niewielka to znajdują się tam kluby nocne, w których życie tętni również w nocy. Dla osób spędzających wakacje w Brodaricy z dziećmi, świetnym miejscem będzie festiwal w Sibeniku. Festiwal Dziecięcy odbywa się od końca lat 60, a jego celem jest rozwój wszelkiej twórczości dziecięcej i rozbudzanie wyobraźni oraz kreatywności u najmłodszych. Również starsi znajdą atrakcje dla siebie w sąsiedniej miejscowości. W Szybeniku organizowane są bowiem Wieczory Chórów, a także Dalmatyńskie Wieczory Chansons. Ta ostatnia impreza, to również impreza muzyczna, w której udział biorą najlepsi wykonawcy i muzycy chorwaccy.

brodarica plaże

Proponowane wycieczki

Ponieważ Brodarica jest niewielką miejscowością, nie można mówić o niej, jako atrakcji samej w sobie. Jest to oczywiście piękne, niewielkie miasteczko, ale dla osób zainteresowanych zwiedzaniem i podziwianiem zabytków architektury, miasto to, nie będzie atrakcyjne. Całe szczęście niedaleko znajduje się miejscowość Szybenik, która może zaspokoić kulturalną potrzebę zwiedzania. Pierwszym z ciekawszych miejsc w Szybeniku jest fortyfikacja świętego Michała Archanioła. Budowla ta została wzniesiona pomiędzy XV a XVII wiekiem. Ciekawym budynkiem jest katedra świętego Jakuba, która została zbudowana całkowicie z kamienia. W stylu gotyckim, nie posiadający żadnych elementów ozdobnych, zbudowany został kościół świętego Franciszka, który powstał w XIV wieku. Jednak nie tylko Szybenik zasługuje na odwiedziny. Niedaleko Brodaricy znajdują się bowiem, także inne miejscowości, które również warto odwiedzić. Dosłownie naprzeciw Brodaricy znajduje się wyspa Krapanj z miasteczkiem o tej samej nazwie. Gdyby nie morze, można by było stwierdzić że tworzy ono razem z Brodaricą jeden organizm urbanistyczny. Do oddalonej o niecałe 400 metrów wyspy można dopłynąć w zasadzie każdą łódką, jednak ze strony lądu systematycznie płyną tam małe promy i motorówki. Ciekawostką może być fakt, iż na wyspie tej nie ma praktycznie ruchu samochodowego, co powoduje, że można tam poczuć klimat dawnej, historycznej Dalmacji.

apartamenty Brodarica wczasy
Tanie apartamenty Brodarica
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *